Lovosický dnešek 10/2001 strana 3 Predchozi stranka Dalsi stranka

Vlasta Tinková:

Ještě včera

Ještě včera bylo léto.
Dneska sbírám ve spadaných
kaštanových listech plod,
hnědý jak koňské oko,
stejně lesklé a stejně čisté.

Ještě včera pálilo slunce do týla
a lhalo: je léto.
Dneska nad řekou leží mlha
a nebe ztěžklo na protějším břehu.

Ještě včera bylo léto.
Lípy, které šuměly zeleným listovím,
přes noc zežloutly
a ráno spadl první list.

První list, za ním spadnou další,
lehounce, lehce:
a to je podzim.

(Ostrovy ticha)


Výtvarní umělci z našeho okolí

fotka

Podzim nás letos překvapil skokem z plného léta a tak listí padající do řeky Ohře ve fotografii pana Slavíka dobře vystihne náladu příštích dní.

Re


Vzpominky a uvahy

Znáte opravdu svého psa?

Byla jsem svědkem příhody na ulici, kdy malý pes zcela bez zřejmé příčiny chňapl po dítěti. Nic se tenkrát nestalo, jen všichni byli šokováni naprosto nečekaným útokem jinak zcela neškodného a poslušného pejska.

Ta věc se má asi takto: Pes má asi 5x jemnější sluch než člověk a může se stát - aniž by to chovatel tušil - že zvíře je nadměrným hlukem doslova týráno, aniž by si toho někdo vůbec všimnul.

- Je krásný, slunný letní den a v sousedství si hrají na pískovišti děti. Jedna dívenka tam při tom až neúměrně - doslova ječí. Má velice silný, intenzivní hlásek - jednou z ní bude možná zpěvačka - a hned v těsné blízkosti je umístěný v kotci krásný pes - vlčák. Ten pes tam, aniž by si toho někdo povšiml, tiše trpí, protože hlásek té dívenky proti ostatním dětem je velice a výrazně silnější. Pes si neumí zacpat uši jako člověk a tak se pak stane k údivu všech přítomných, že i po delší době při náhodném setkání s dítětem či dospělým chňapne po tom, kdo působil jeho bolest. A psi, nejen sloni, si svého „týratele“ velmi dobře pamatují! Chovatel i rodiče dítěte jsou z toho nečekaného útoku psa doslova šokováni, protože znají psíka vždy poslušného a mírného, který by „kuřeti neublížil“! Snad by bylo ku prospěchu se nad tímto zamyslet a pejska při venčení - ať malého či velkého - opatřit náhubkem, protože kdo ví, kde má zrovna váš miláček svého hlasitého tyrana, kterého musí potrestat za hluk, který mu způsobuje bolest. Pak nebude docházet k podobným popsaným příhodám, kdy pes - zdánlivě bez příčiny napadne a pokouše jak dítě, tak dospělého člověka. -

- A ještě dodám jednu příhodu, která se opravdu stala a to když si stěžovala jedna napadená žena majitelce, že ji její pes pokousal a že musí s ním k veterináři, tak jí tato bodrá žena na to odpověděla: „Paní, náš pes je naprosto zdravý. Ten už pokousal několik lidí a nikomu se nic nestalo, tak proč bych s ním měla chodit k doktorovi?“ (stalo se v Čížkovicích Anno Domini ..........)

Li

Poznámka autorky:

Tato příhoda se opravdu stala asi před 8 - 10 ti lety. Samozřejmě ta paní k tomu veterináři musela jít a samozřejmě ke své velké nelibosti - stojí to peníze - ale naštěstí ten psík byl opravdu zdráv. Mě šokovala reakce té ženy.

Lovosický dnešek 10/2001 strana 3 Predchozi stranka Dalsi stranka